ERASMUS+ KA2 2019-21

Έναρξη προγράμματος Erasmus “The Family We Call Europe”

Με διοργανώτρια χώρα την Ισπανία και την συμμετοχή των παιδιών από τα σχολεία Ισπανίας, Πολωνίας, Λιθουανίας και του δικού μας, ξεκίνησαν σήμερα οι εξ αποστάσεως δραστηριότητες του προγράμματος Erasmus+. Σήμερα συναντηθήκαμε διαδικτυακά με τους μαθητές και καθηγητές των άλλων χωρών. Οι μαθητές της Ισπανίας μας ξενάγησαν στο χώρο του σχολείου τους, ενώ στη συνέχεια όλοι οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και έγινε μια πρώτη γνωριμία μεταξύ τους. Στα πλαίσια της δραστηριότητας «η γλώσσα του σώματος», τα παιδιά από κάθε χώρα δημιούργησαν και παρουσίασαν τα δικά τους βίντεο, ενώ στην συνέχεια όλοι οι συμμετέχοντες έπαιξαν online, προσπαθώντας να βρουν την σωστή φράση που αντιστοιχούσε σε κάθε βίντεο.

Καλή αρχή!

Translate »